Профілактика гострих кишкових інфекцій у дошкільному закладі за організації харчування

(Ірина Ніколенко, директор

школи – дитячого садка

І ступеня «Горобинка», Київ)

Гострі кишкові інфекції (далі – ГКІ) – це група гострих інфекційних захворювань, що характеризуються ураженням шлунково-кишкового тракту з порушенням водно-мінерального обміну, загальною інтоксикацією організму. Зокрема, до них належать:

  • дизентерія;
  • сальмонельоз;
  • кишкова колі-інфекція;
  • кишкова стафілококова інфекція.

Сприйнятливість дитячого організму до ГКІ досить висока. У дітей дошкільного віку реєструють як спорадичні випадки ГКІ, так і епідемічні спалахи. За частотою спалахів ГКІ поступаються лише гострим респіраторним вірусним інфекціям.

 

Особливості гострих кишкових інфекцій

Спільними для ГКІ є механізм зараження, симптоми захворювання, а також заходи профілактики.

Збудники ГКІ надзвичайно різноманітні:

  • бактерії – сальмонели, шигели, патогенні серотипи кишкової та паракишкової палички, ентеропатагенні стафілококи, бацили ботулізму, холерні вібріони, стрептококи, протеї;
  • віруси – рота-, рео-, адено-, ентеровіруси, кишкові корона-віруси, вірус гепатиту А тощо;
  • найпростіші – амеба дизентерійна, лямбрія тощо.

 

Чинники передачі збудників ГКІ в дошкільному навчальному закладі такі:

  • неякісно промиті овочі, зелень, фрукти, ягоди;
  • молочна продукція з терміном використання, що минув;
  • нехтування правилами особистої гігієни та санітарними правилами й нормами;
  • порушення технології приготування страв;
  • зберігання харчових продуктів без дотримання належного температурного режиму.

 

Основні симптоми, що характеризують ГКІ:

profilaktyka-1

Для всіх ГКІ характерні такі особливості:

  • збудник потрапляє до організму дитини фекально-оральним шляхом – через шкірні покрови, предмети побуту, поверхні, іграшки, одяг, підлогу, меблі тощо, заражені збудником чи його токсином;
  • спалахи ГКІ сезонні – зазвичай відбуваються в літньо-осінній період;
  • збудники ГКІ, як правило, стійкі в зовнішньому середовищі;
  • джерелом ГКІ є хворі люди й тварини або носії хвороботворних бактерій без видимих ознак патології (бактеріоносії).

Збудник може потрапити до організму дитини й механічним шляхом – укуси мух, ос. Не виключають і забруднену їжу та воду як шлях передачі, а також повітряно-крапельний шлях.

Кишкові інфекції, як правило, розпочинаються просто. Клінічні прояви можуть виникати в перші 6 годин після зараження. Під час втрати рідини та електролітів через блювання й пронос виникають ознаки зневоднення та порушення водно-електролітного балансу:

profilaktyka-2

Розглянемо детальніше деякі ГКІ, на які найчастіше хворіють діти дошкільного віку.

 

ДИЗЕНТЕРІЯ

Найтяжчою гострою кишковою інфекцією є дизентерія. Її здавна називають «хворобою брудних рук». Дизентерія – гостре кишкове інфекційне захворювання, характерними явищами для якого є загальна інтоксикація організму та ураження нижнього відділу товстої кишки шигелами (бактеріальна дизентерія) або дизентерійною амебою (амебна дизентерія).

Дизентерійна амеба не  стійка до дії сонячного світла, високої температури, дезінфікуючих засобів. Вона може довго зберігатися за низької температури, у вологому середовищі, може жити на продуктах харчування від 15 до 30 днів, у воді – до 9 днів, у ґрунті – до 3 місяців.

Інкубаційний період дизентерії триває від кількох годин до 7 днів. Джерелом інфекції є хвора людина, реконвалесцент, бактеріоносій.

 

САЛЬМОНЕЛЬОЗ

Сальмонельоз – гостра кишкова інфекція, збудником якої є ентеробактерії роду сальмонел. Хвороба характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози, жовчного міхура.

Збудник сальмонельозу надзвичайно стійкий у зовнішньому середовищі: в кімнатному пилу може жити до 80 днів, на білизні до 20 днів, у висушених випорожненнях – від декількох місяців до декількох років. Сальмонели інтенсивно розмножуються в продуктах харчування, особливо в м’ясі. Інкубаційний період триває від 2-6 годин до 2-3 днів. Джерелом інфекції є хвора людина або тварина.

 

КИШКОВА КОЛІ-ІНФЕКЦІЯ

Кишкова колі-інфекція – це захворювання дітей переважно дошкільного віку, збудником яких є ентеропатогенні штами кишкової палички. Для них характерна загальна інтоксикація та зневоднення організму на фоні блювання та проносу. Інкубаційний період триває від 2 до 5 днів. Джерелом інфекції є хвора людина, яка є особливо заразною в перші два дні хвороби.

 

КИШКОВА СТАФІЛОКОКОВА ІНФЕКЦІЯ

Кишкова стафілококова інфекція – група захворювань, збудниками яких є стафілококи. Вони викликають у дітей токсичні диспепсії, коліти, ентероколіти, ентерити.

Стафілококи стійкі в зовнішньому середовищі, можуть жити тривалий час на білизні, іграшках, продуктах харчування тощо. Можуть бути стійкими до антибіотиків та високих температур. Інкубаційний період триває від 2 до 5 годин, хоча може затягнутися до 48 годин. Джерелом інфекції є хвора людина та бактеріоносій. Доволі часто шляхом передачі збудника кишкових стафілококових інфекцій є молоко та молочні продукти, кондитерські креми, тістечка тощо.

 

Санітарно – гігієнічні заходи за організації харчування

Профілактиці ГКІ у дошкільному навчальному закладі велику увагу приділяють під час організації харчування дошкільників. Так, відповідно до пункту 1.10 Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від17.04.2006 №298/227 (далі – Інструкція), задля профілактики захворювань на ГКІ та харчових отруєнь дітей заборонено приносити в дошкільний заклад кремові вироби (торти, тістечка), морозиво, напої, зокрема солодкі газовані, тощо.

До того ж згідно з пунктом 1.27 Інструкції з метою охорони здоров’я та життя дітей видачу готових страв здійснюють одразу після закінчення їх приготування та бракеражу готової продукції, а також відбору добових проб, які зберігають дві доби. Працівники груп у чистому санітарному одязі (халат, фартух, хустка), чистими руками доставляють їжу в групи лише у промаркованих, закритих кришками відрах і каструлях.

Задля профілактики сальмонельозу слід неухильно дотримуватись пункту 4.19 Інструкції, що передбачає зберігання яєць у сухому прохолодному приміщенні. Перед приготуванням страв яйця обов’язково замочують на 30 хвилин у 2%-вому розчині питної соди, після чого миють проточною водою. Для миття яєць має бути окрема ємність з маркуванням «Для миття яєць».

Відповідно до пункту 4.25 Інструкції з метою профілактики псевдотуберкульозу з 1 березня у дошкільних навчальних закладах заборонено приготування салатів із свіжих овочів врожаю минулого року. Такі овочі потребують обов’язкової термічної обробки. Для профілактики спалахів ГКІ та харчових отруєнь з 15 квітня до 15 жовтня забороняється готувати вінегрет. Упродовж холодного періоду року вінегрет дозволяється готувати лише на обід або вечерю, що виключає можливість варіння овочів на наступний день. Салати і вінегрети необхідно заправляти безпосередньо перед видачею.

Слід пам’ятати, що мікробне забруднення продуктів, яке виникає під час їх первинної обробки, ліквідується подальшою термічною обробкою. З метою профілактики спалахів ГКІ та харчових отруєнь заборонено:

  • використання несправного технологічного обладнання;
  • недостатній температурний режим приготування страв;
  • скорочення часу термічної обробки продуктів.

Зверніть увагу! Варити й тушкувати продукти слід за температури +100оС, смажити – за температури +195… +200оС. Висока температура сприяє знищенню мікроорганізмів та забезпеченню бактеріологічної безпеки готових страв.

 

Вироби з м’ясного або рибного фаршу – котлети, тюфтельки, зрази, битки тощо – необхідно двічі піддавати термічній обробці: обсмажувати в жиру на плиті впродовж 10 хвилин, з наступним смаженням у духовій шафі 10 хвилин, за температури +220…+250оС. Так само готують сирники, смажену рибу шматками, печінку. За використання відвареного м’яса, птиці, риби для приготування других страв їх після розподілу на порції слід обов’язково повторно кип’ятити в бульйоні.

Щоб запобігти ГКІ у дітей слід привчити їх до миття рук, особливо після відвідування туалетної кімнати, ігор на майданчику та безпосередньо перед вживанням страв. Простіше запобігти ГКІ, ніж потім довго і складно їх лікувати.