Шахрайство в інтернеті, нажаль, крокує в ногу з часом. Шахраї в інтернеті вигадують все нові та нові схеми ошуку довірливих громадян. Але це не мусить стати приводом, щоб позбавляти себе зручності життя. Просто треба знати, як захиститися від інтернет шахраїв.

Відділ протидії кіберзлочинцям в Сумський області Департаменту кіберполіції Національної поліції України радить скористатися можливостями вебсайту Мрія де ви можете перевірити номер телефону, банківську картку чи IBAN і дізнатися, чи повідомляв хтось про пов’язані факти шахрайства перш ніж зробити платіж чи перевести гроші. А також дає певні рекомендації, як не потрапити на гачок шахраїв.

 

П’ять речей, які ти можеш зробити, щоб захистити себе від шахраїв:

 1. Будь пильним та обережним
 2. Не перераховуй кошти не верифікованим особам,
 3. Уникай фейкових сторінок у соціальних мережах.
 4. Не розголошуй свої персональні дан
 5. Ознайомся з шахрайськими схемами тут: https://mriya.social/projects/stopfraud/

З вами зв’язався працівник банку?

Пам’ятай про 5 фактів

 1. Реальний працівник банку не просить надсилати кошти. Лише шахраї наполягають на оплаті грошовим переказом чи криптовалютою.
 2. Працівнику банку не потрібна інформація про ваш картковий рахунок! Ніколи не передавай інформацію про твої рахунки тому хто телефонує.
 3. Не повідомляй нікому тимчасові паролі, які приходять в смс-повідомленні. Розголошення цієї інформації призведе до втрати коштів.
 4. Не переходь за посиланнями. Не натискай на посилання, які надсилає тобі «працівник банку».
 5. Не виконуй ніяких дій у банкоматах чи терміналах. Співробітник банку не надає вказівок щодо проведення маніпуляцій у банкоматах чи терміналах.

6 ознак фішингового листа

 1. Звернення до вас автоматично згенероване;
 2. Е-mail адресанта не офіційний;
 3. У листі містяться прохання надати персональні дані;
 4. Наявні кнопки з гіперпосиланням на фейковий сайт;
 5. Додані невідомі вкладення;
 6. У тексті присутні граматичні помилки.

НЕ СТАНЬ ЖЕРТВОЮ ШАХРАЇВ!

 1. Захисти. Завжди захищайте свою особистість. Ніколи не повідомляйте свою особисту інформацию.
 2. Відмов. Довіряйте своїм інстинктам Якщо ви отримали підозрілий електронний лист, видаліть його. Якщо ви сумніваєтеся в правомірності телефонного дзвінка від незнайомця, покладіть трубку.
 3. Повідом. Повідомляючи про шахрайство, ви надасте правоохоронним органам інформацію, необхідну для припинення злочинної діяльності шахраїв і запобігання щоб інші не стали жертвами.
 • Будьте пильними при отриманні дзвінків з невідомих вам номерів.
 • Не передавайте дані ваших карткових рахунків чи паролю до онлайн банкінгу. Банківські працівники ніколи не запитують таку інформацію!
 • Не довіряйте особі яка телефонує, тільки тому, що вона знає про вас персональну інформацію. Шахраї можуть знайти її в Інтернеті.
 • Не перераховуйте кошти за проханням особи, яка телефонує, працівники банку ніколи не попросять вас про це!

Долучайтеся до проєкту