Всесвітній день артеріальної гіпертонії – 17 травня
#Артеріальна_гіпертонія – стан, при якому систолічний артеріальний тиск дорівнює 140 мм рт. ст. або вище і/або діастолічний артеріальний тиск – 90 мм рт. ст. або вище.
Для осіб віком від 40 до 70 років кожне підвищення на 20 мм рт. ст. систолічного артеріального тиску чи на 10 мм рт. ст. діастолічного тиску в загальному діапазоні від 115/75 мм рт. ст. до 185/115 мм рт. ст. збільшує ризик серцево-судинних захворювань вдвічі!
Артеріальна гіпертонія – це фактор ризику розвитку інсульту, ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності. Неконтрольована артеріальна гіпертензія знижує інтелектуальний потенціал людини, може призвести до деменції. Органи, які страждають при цьому найчастіше – це мозок, серце, нирки, очі. При враженні очей (ретинопатії) часто проявів симптомів не має, проте може проявлятися втратою зору чи головним болем.
Адекватна терапія гіпертонії дозволяє знизити ризик інсульту на 35-40%, інфаркту міокарда – на 20-25%, серцевої недостатності – до 50%. Гіпертонію доволі легко діагностувати та лікувати. Контроль за високим артеріальним тиском – це головний шлях запобігання судинних катастроф.При гіпертонічному кризі, або неконтрольованій гіпертензії, часто трапляються інсульти.
Цереброваскулярні захворювання посідають місце за рівнем смертності після ішемічної хвороби серця, онкологічних захворювань в Україні та місті Києві. Біля 2/3 хворих отримують інвалідизацію після перенесеного інсульту і він є провідною причиною інвалідності в Україні. Тільки 10 % тих, хто вижив після інсульту, майже повністю одужують та ще 25% відновлюються лише з незначними порушеннями.
Запобігти розвитку гіпертонічної хвороби та інсульту допоможуть такі здорові звички:
Контролюйте артеріальний тиск. Він має бути нижчим за 140/90 мм рт. ст. Вимірювати тиск потрібно навіть здоровим людям, оскільки він може підвищуватися непомітно та не викликати ніяких симптомів.
Намагайтеся дотримуватися режиму сну.
Здорове харчування. Дотримуйтеся рекомендацій тарілки здорового харчування. Особливо слідкуйте за обмеженням споживання солі (до 5 г), цукру (менше ніж 50 г), уникайте надмірного споживання жирів, особливо тваринного походження (не більше 10% від денної калорійності).
Обмежте або виключіть споживання алкоголю.
Займайтеся руховими вправами та фізичною активністю не менше 20-30 хв/день.
Киньте курити! Цей фактор ризику в декілька разів підвищує шанси отримати інсульт у порівнянні з людьми, які не курять.
Контролюйте свій рівень глюкози та рівень ліпідів крові (особливо ЛПНЩ). Необхідно підтримувати рівень загального холестерину нижче 4,5 ммоль/л та ЛПНЩ нижче 2,5 ммоль/л. А після перенесеного інсульту протягом останніх 2 р., необхідно мати рівень ЛПНЩ ≤1,8 ммоль/л. Дізнайтеся у свого лікаря коли і як Вам краще робити аналізи на ці важливі показники.
Немає таких понять як – «мій робочий тиск» або що «з віком тиск має підвищитися»! Також після невеликих фізичних навантажень вже через 10-15 хв. тиск має нормалізуватися. Тому в домашніх умовах бажано вимірювати тиск зранку до емоційних та фізичних навантажень.
Пам’ятайте: головний фактор ризику розвитку інсульту – неконтрольована артеріальна гіпертензія. Якщо Ваш тиск перевищує 140 на 90 мм рт ст. – зверніться до лікаря!
Точно вимірюйте свій артеріальний тиск!
Контролюйте його!
Живіть довше!