Розглянемо певні правила, що допоможуть уникнути такої небезпечної ситуації, як отруєння медикаментами:

Не займайтеся самолікуванням. Приймайте ліки ЛИШЕ після відповідної консультації лікаря.

Зверніть увагу, що особливий ризик безконтрольного прийому становлять медикаменти на основі парацетамолу та знеболюючі (нестероїдні протизапальні засоби та опіоїди)”.

Чітко дотримуйтесь курсу лікування. Не приймайте медикаменти більше рекомендованої денної дози та не перебільшуйте курсову дозу лікування призначеним препаратом.
Якщо у вас є супутні захворювання і ви приймаєте різні препарати, обов’язково повідомте про це лікаря. Це допоможе уникнути можливого ефекту сумації дії та потенціювання ефектів цих ліків.
Зверніть увагу, що при захворюваннях печінки (перенесені вірусні гепатити, особливо гепатити В,С, жирові гепатози, цирози печінки тощо), дезінтоксикаційна функція цього органу може бути знижена і тому, навіть, при рекомендованих курсах прийому медикаментів можуть проявлятися побічні дії, що інколи можуть стати фатальними. Це потребує при призначенні медикаментів додаткових консультацій із фахівцями.
Якщо ви помітили незвичні реакції, обов’язково припиніть прийом препаратів і зверніться до лікаря. Існують генетично зумовлені реакції ідіосинкразії (підвищена чутливість чи непереносимість) щодо терапевтичних доз медикаментів, тому, особливо при тривалому прийомі ліків, при перших ознаках висипки, підвищеної втоми, потемніння сечі, жовтяниці тощо – слід припинити прийом медикаментів і негайно отримати консультацію спеціаліста.
Ознайомтеся з Інструкцією щодо застосування препарату. Під час прийому медикаментів завжди читайте всі перестороги та зауваження, що містяться на етикетці та в анотації.
Не користуйтеся протермінованими ліками. Такі ліки ПОВИННІ бути вчасно утилізовані!
Зберігайте медикаменти в оригінальних упаковках, аби не переплутати їх під час вживання. Якщо ліки приймаються вночі, обов’язково увімкніть світло, щоб не сплутати медикаменти та їх дозу.
Ніколи не поєднуйте прийом ліків із алкоголем та/або з наркотичними речовинами.

Діти: як вберегти їх від отруєння медикаментами:

НЕ НАЗИВАЙТЕ таблетки та пігулки при дітях «цукерками», щоб у них не сформувалася хибне уявлення про ліки як про «солодощі».
ЗБЕРІГАЙТЕ медикаменти у недоступних для дітей місцях. Якщо можливо, обирайте медикаменти (якщо вони у флаконах), обладнані спеціальними кришечками/ковпачками, що суттєво утруднюють відкриття цих ліків дітьми.
Якщо перед власним прийомом ліків щось може відволікти (напр. телефонний дзвінок) – завжди забирайте ці ліки з собою, щоб дитина випадково не потягнула їх до рота за відсутності дорослої людини поруч.
При підозрі, що дитина проковтнула пігулки, але немає точної впевненості – доставте дитину до стаціонару для огляду спеціалістом.

Надання першої медичної допомоги при отруєнні медикаментами (у домашніх умовах):

Перевірте, чи людина у свідомості, визначте наявність пульсу (на сонних артеріях), наявність дихання. Огляд не повинен перевищувати 10 – 15 сек. У разі відсутності пульсу або дихання, якщо є вміння, негайно розпочинати реанімаційні заходи (непрямий масаж серця).

Одночасно з оглядом покличте допомогу і викличте бригаду екстреної допомоги – 103.

Якщо потерпіла людина з отруєнням дихає і має пульс, необхідно зв’язатися з диспетчером служби невідкладної допомоги/медицини катастроф і повідомити про випадок.

ВАЖЛИВО!

Повідомте, чим людина можливо отруїлася (перевірте наявність порожніх флакончиків, блістерів з-під медикаментів, порахуйте їхню кількість і дозу, ймовірний час прийому).

Якщо людина у свідомому стані і здатна пересуватися, до приїзду швидкої допомоги можна дати випити їй води (500 – 1000 мл для дорослого) і шляхом подразнення кореня язика та/або задньої стінки глотки викликати блювоту.

АЛЕ! це протипоказано для людей із пригніченою свідомістю.