Всесвітній день печінки – 19 квітня
Щорічно 19 квітня відзначається #Всесвітній_день_печінки. Цей день наголошує на поширенні інформації про різні захворювання, пов’язані з печінкою. Оскільки кількість захворювань печінки збільшується щодня, важливо дбати про цей орган.
#Печінка людини є надважливим органом та 2 за величиною в організмі. Вона розташована з правого боку, у верхній частині живота. Якщо печінка перестає функціонувати, то людина помирає. Вона впливає на обмін речовин в організмі, допомагає спалювати жир та підтримує вагу тіла, знезаражує та очищає кровотік.
Розглянемо факти про печінку:
Печінка – це найбільша залоза людського організму. Вона може важити від 1,3 до 1,6 кг для дорослої людини та має червонувато-коричневий колір. Печінка фільтрує токсини або хім. речовини з організму, які утилізуються у вигляді жовчі, та видаляє їх за допомогою випорожнень або сечі. Коричневий колір випорожнень обумовлений жовчю, яка виробляється в печінці.
Печінка – це єдиний орган, який може регенерувати або повністю відновлюватись. Для цього потрібно лише 25% вихідної тканини.
Печінка допомагає у зберіганні води та вуглеводному обміні. Вона контролює рівень цукру у крові. Якщо в людини ожиріння печінки, то може виникнути діабет II типу. Він перетворює глюкозу з багатої вуглеводами їжі на глікоген і запасає його в печінці. Він вивільняється між їжею, аби підтримувати високий рівень енергії. Крім того, глікоген поглинає воду в 6 разів більше за власну вагу, тому печінка відіграє життєво важливу роль у зберіганні води.
Функція мозку подекуди залежить від печінки. Рівні глюкози та аміаку у плазмі крові регулюються печінкою. Якщо це виходить з-під контролю, це призводить до печінкової енцефалопатії, і, зрештою, до коми. Тобто, якщо ми хочемо, аби мозок функціонував належним чином, то важливою є робота печінки.
Допомагає у метаболізмі гормонів. Печінка – це основне місце розпаду гормонів. Вона розщеплює естроген та виділяє його в жовч, яка потім надходить до кишківника задля виведення. Якщо печінка перевантажена, вона не виділятиме естроген належним чином і можуть виникнути такі симптоми: затримка рідини, менструальні спазми, поява волосся на обличчі у жінок тощо.
Печінка зберігає вітаміни та мінерали. Вітаміни A, D, E, K та B12 разом із залізом та міддю зберігаються в печінці.
Печінка – творець білка та коагулянт. Для правильної роботи нашого організму нам потрібен білок. Для цього просто їжі недостатньо. Отже, печінка виробляє свій білок. Навіть ферменти і хім. речовини, необхідні для утворення тромбів, щоб зупинити кровотечу під час рани чи порізу, секретуються печінкою.
Печінка визначає рівень холестерину. Якщо печінка жирна або млява, то формуватиметься вищий рівень ЛПНЩ та тригліцеридів. Можна сказати, що печінка виробляє холестерин, який синтезує певні гормони та генерує нові клітини.
Печінка виконує 500 різних функцій.
Печінка – детоксикатор. Наша печінка знешкоджує небезпечні речовини, які ми споживаємо (алкоголь та наркотики). Організм не може переробляти ці речовини без печінки. Токсини фільтруються печінкою через синусоїдні канали, покриті клітинами Купфера. Вони поглинають, перетравлюють та виділяють отруту.
Переробляє кров. Під час розвитку плоду печінка виробляє кров, а в дорослому віці – вона переробляє кров.